Jak przygotować nieruchomość do sesji zdjęciowej?


Jeśli chcemy, aby nasza nieruchomość dobrze wyglądała na zdjęciach, musimy ją odpowiednio przygotować. Jak wygląda taki “makeup”? O czym trzeba pamiętać? Przeczytaj poniższy poradnik i pobierz PDF z listą zadań!

Aby klient zechciał kupić lub wynająć akurat nasze mieszkanie, musimy stworzyć odpowiednie warunki. Zazwyczaj kupujący oczekują, że mieszkanie będzie ładne, czyste i pozbawione większych wad. Nawet najlepsze mieszkanie pokazane w nieatrakcyjny sposób, bez odpowiedniego przygotowania, może zniechęcić do zakupu. Musimy zatem spojrzeć na swoje mieszkanie oczami kupującego i zastanowić się, czy będzie się ono podobać większości ludzi.

Przygotowanie wnętrza

Co zatem musimy zrobić? Dobrze zacząć od zastanowienia się, co w moim mieszkaniu mogłoby przeszkadzać potencjalnemu kupującemu lub wynajmującemu. Na co zwróciłby uwagę po wejściu do mieszkania? Następnie usuń niepotrzebne, zagracające lub nieestetyczne meble i przedmioty.

Podstawową kwestią jest czystość. Mieszkanie musimy odkurzyć, umyć okna, wyczyścić powierzchnie błyszczące, takie jak lustra, armaturę i szyby.  Trzeba też pozbyć się z widoku kabli czy ładowarek, które w obecnych czasach są dosłownie wszędzie. Zasadniczo dążymy do standardu “hotelowego”, który dobrze wygląda na zdjęciach. Oczywiście dobrze byłoby zachować taki sam standard podczas samej prezentacji mieszkania 🙂

Co prawda przedmioty osobiste dodają naszemu mieszkaniu indywidualnego charakteru, ale nie stanowią atutu dla klienta. Trzeba więc usunąć zdjęcia rodzinne, plakaty, przedmioty kultu religijnego, itp.

Nie można zapomnieć też o pewnych naprawach, takich jak wymiana przepalonych żarówek czy naprawa zepsutych rolet. Warto też nadać funkcję każdemu z pomieszczeń, które są puste. W tym celu do pustego pokoju można np. wnieść biurko albo chociażby lampkę i dmuchany materac nakryty pościelą i poduszkami. Pracy niewiele, a efekt rewelacyjny!

W końcu trzeba zadbać też o ładne dekoracje, takie jak świeże kwiaty, pieczywo, owoce, świece, kawa i croissant… Możliwości jest naprawdę wiele i dużo zależy od rodzaju wnętrza.

Przygotowanie otoczenia

Jeśli sprzedajemy lub wynajmujemy dom, musimy pomyśleć również o jego otoczeniu. Tutaj również musimy posprzątać, między innymi zgrabić liście czy zamieść obejście. Niepotrzebne rzeczy lub zabawki pozostawione w ogrodzie należy uprzątnąć, a resztę poukładać. Bardzo ładnie na zdjęciach prezentuje się też estetycznie przystrzyżony trawnik i żywopłot.

Jeżeli fotografujemy dom z garażem, pamiętajmy też, by przestawić samochód, aby nie zasłaniał nieruchomości. Co jeszcze? Jeśli chcemy pójść na całość, możemy pokusić się o posadzenie nowych, ładnych roślin, które upiększą nasz ogród lub pięknie zakwitną.

I to w zasadzie tyle! Pamiętaj, że podane tu zasady dotyczą również samej prezentacji nieruchomości. Klient po przyjeździe na miejsce powinien zobaczyć taką samą nieruchomość, jaką widział na zdjęciach. W przeciwnym razie może się poczuć oszukany.

A teraz niespodzianka! 🙂

Pobierz bezpłatny poradnik PDF w postaci listy zadań, która ułatwi ci przygotowanie nieruchomości. Wydrukuj listę i odhaczaj zadania podczas przygotowania. Proszę bardzo 🙂

Powodzenia! 🙂